офіційний web-сайт КНП "Новосанжарська ЦЛ" Полтавської області

Куріння як соціальна проблема!

| Прокоментуй!

Всі пороки від неробства

(Приказка)

Куріння – соціальна проблема суспільства, як для курящий, так і для некурящих . Для перших- проблема кинути палити, для останніх – уникнути впливу курящого суспільства і не «заразитися» їх звичкою, тим самим зберегти своє здоров’я.

Згубна звичка вбиває кожну десяту людину в світі, і при збереженні нинішньої структури споживання тютюну близько 500 мільйонів живущих в даний час людей можуть  загинути. Більше половини цього числа – підлітки і діти.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку в світі від куріння вмирає 5,4 мільйона чоловік. До 2030 року ця цифра перевищить 8000000 смертей, причому більше 80% асоційованих з тютюном смертей відбудуться в країнах, що розвиваються. У XX столітті тютюнова епідемія вбила 100 000 000 чоловік.

Систематичне поглинання невеликих доз нікотину викликає звичку, пристрасть до куріння. Кожна викурена сигарета скорочує життя людини на 14 хвилин.

Фахівцями підраховано, що 1 – 2 пачки сигарет містять смертельну дозу нікотину. Курця рятує лише те, що ця доза вводиться в організм поступово і частину нікотину нейтралізує формальдегід – інша отрута, що міститься в тютюні.

До складу тютюнового диму входить близько 3000 хімічних речовин, здатних пошкоджувати живі тканини. Особливо слід відзначити: тютюновий дьоготь, який утворюють смоли і родинні їм з’єднання; нікотин; високотоксичні з’єднання і гази: окис вуглецю, аміак, синильна кислота; окису азоту та інші.

Куріння скорочує очікувану тривалість життя на 5-7 років у порівнянні з некурящими людьми, змінює колір обличчя, сприяє передчасній появі зморшок. У курця жовтіють зуби, з рота з’являється неприємний запах, грубіє голос. Від речей людини, яка палить постійно пахне тютюном.

Найбільш завзяті курці, як правило, помирають від хвороб, провокованих курінням.

Куріння сприяє розвитку:

 Артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця (стенокардія, інфаркт міокарда, порушення ритму серця, раптова смерть), мозкового інсульту (крововиливу в мозок). 30-40% всіх смертей від ішемічної хвороби серця пов’язані з курінням сигарет.

Облітеруючих захворювань судин кінцівок. При цих захворюваннях відбувається закупорка тромбами дрібних кровоносних судин, а їх спазм (різке звуження) під впливом нікотину, який при палінні потрапляє в кров, може привести до виникнення гангрени (відмирання тканин). У таких випадках людині доводиться робити ампутацію.

Хронічного бронхіту та емфіземи легенів, які супроводжуються розвитком пневмосклерозу, появою задишки і розвитком серцевої недостатності. Ризик розвитку хронічних захворювань легенів у курців в 5-8 разів вище, ніж у некурящих.

Хронічного гастриту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічного коліту.

Порушення роботи залоз внутрішньої секреції (гіпофіза, щитовидної залози, надниркових залоз), що змінює обмін речовин і знижує адаптаційні можливості людини.

Зниження імунітету.

Зниження здатності до дітородіння у жінок; розвитку імпотенції та безпліддя у чоловіків.

Підвищення ризику виникнення патології вагітності, викиднів; збільшення числа випадків внутрішньоутробної загибелі плода і синдрому раптової дитячої смерті; зниження маси тіла новонароджених, відставання дітей у фізичному і розумовому розвитку.

Курінням викликані 30% випадків смерті від онкологічних захворювань, таких, як рак губи, гортані, бронхів, легенів, стравоходу, шлунка, підшлункової залози, кишечника, сечового міхура.

Курці наражають на небезпеку не лише себе, а й оточуючих людей. Вдихання тютюнового диму некурящими називається «пасивним курінням».

 

Тютюновий дим, який людина змушена вдихати, містить: в 50 разів більше канцерогенів і аміаку, в п’ять разів більше окису вуглецю, удвічі більше смол і нікотину, ніж надходить в організм самого курця.

Ризик розвитку раку легенів при «пасивному курінні» у некурящого члена сім’ї в 3,5 рази перевищує ніж в некурящих сім’ях, а захворювання легень в грудному та ранньому дитячому віці у дітей в сім’ях курців майже в два рази вище.

 

Чи можна кинути палити?

Можна. Незалежно від стажу куріння, відмова від нього тут же зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань або хронічного бронхіту.

Деякі рекомендації для бажаючих кинути курити

Щоб кинути палити, найголовніше – дуже цього захотіти. Запитайте себе: ” Я хочу кинути курити?” Почекайте, поки таке бажання не зміцніє.

Ретельно проаналізуйте свої  звички куріння. Записуйте кожну сигарету, що викурюється вами за добу. Дайте собі 2-3 тижні на з’ясування, коли і чому вам захочеться курити.

Налаштуйте себе на остаточність прийнятого рішення. Запишіть всі причини, за якими ви хотіли б кинути курити, в тому числі і все те хороше, що після цього буде. Скажімо, ви будете тонше відчувати смак їжі і напоїв, зникне ранковий кашель, зменшиться схильність до респіраторних захворювань.

Призначте день, обведіть це число в календарі і з цього дня повністю відмовтеся від куріння. Спробуйте умовити одночасно кинути палити всіх членів сім’ї або близьких друзів, щоб у важкі перші дні ви могли підтримати один одного.

У перші дні користуйтеся будь-якими засобами, які заміняють вам сигарету, – жуйте жуйку, крутіть в пальцях ручку або олівець, якщо не знаєте, куди подіти руки без сигарети. Для подолання абстинентного синдрому користуйтеся нікотінозамінюючими препаратами. Спробуйте застосовувати техніку розслаблення для зняття напруги.

Радійте тому, що ви не курите! Не забувайте: ви заощаджуєте цим купу грошей. Користуйтеся ними як нагородним фондом для себе.

Протягом перших тижнів їжте, скільки хочете, але нехай це буде здорова їжа. Відчуваючи напругу і неспокій (результати подолання звикання), ви захочете зайвий раз перекусити і можете набрати кілька зайвих кілограмів. Пам’ятайте, що найважчі – перші чотири тижні.

Для полегшення занепокоєння з приводу відмови від куріння розроблено нікотинзамінюючі препарати, вони продаються в аптеках без рецепта. Ось приклад деяких з них:

Нікотиновий пластир наклеюється на тіло як звичайний пластир і виділяє через шкіру в організм невеликі дозовані порції нікотину.

Нікотинова жуйка достатньо сильна і допомагає навіть завзятим курцям.

Кинути палити можна буде в будь-який час.

Якщо хвороба ще не розвинулася, то ризик захворювання буде поступово зменшуватися, а через десять років, після того як ви кинули палити і зовсім зійде нанівець.

Якщо ви не курите, ні в якому разі не беріть сигарету в руки, якщо ви вживаєте тютюн, відмовтеся від вашої звички, якщо люди, які вам небайдужі курять, допоможіть їм позбутися від цього.

Намагайтеся не піддавати себе дії диму від куріння інших людей.

Пам’ятайте, що некурящі люди відчувають себе впевненіше в сучасному суспільстві, краще виглядають, довше живуть, зберігають емоційну та фізичну активність і, відповідно, швидше досягають успіху.

 

 

 

            Лікар нарколог Новосанжарської ЦРЛ                                        І.П.Зеленець

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .